Όλα για όλα!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ «Ο αρχολίπαρος κι ο σπουδαρχίδης»

Πήγαινε κάτω

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ «Ο αρχολίπαρος κι ο σπουδαρχίδης» Empty ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ «Ο αρχολίπαρος κι ο σπουδαρχίδης»

Δημοσίευση  Admin Παρ Νοε 04, 2011 4:03 am

Δηλώσεις περισσότερο για το ακουσθήναι έκανε ο Γ. Καρατζαφέρης προσερχόμενος στη Βουλή και αναφερόμενος στο ενδεχόμενο κυβέρνησης συνεργασίας.
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ «Ο αρχολίπαρος κι ο σπουδαρχίδης» Newego_LARGE_t_1101_53590335

"Εάν τα παιδιά της Βοστώνης δεν πάψουν να συμπεριφέρονται ο μεν ένας ως αρχολίπαρος ο δε άλλος ως σπουδαρχίδης, ο τόπος δεν θα δει προκοπή", δήλωσε ο κ. Καρατζαφέρης προκαλώντας πάντως την άμεση αντίδραση του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου της ΝΔ Κ. Μαρκόπουλου και πάλι από το περιστύλιο: "Δεν δεχόμαστε ύβρεις και προπηλακισμούς από όσους ψήφισαμν το μνημόνιο".
Για την ιστορία και ύστερα από πρόχειρη αναζήτηση σε ηλεκτρονικά λεξικά: Σπουδαρχίδης είναι ο νεαρός θεσιθήρας, αυτός που με ζήλο και κάθε τρόπο επιδιώκει αξιώματα.

Αρχολίπαρος, εκείνος που κολακεύει τους ανώτερους και ισχυρότερούς του για να πάρει αξιώματα, ο κόλακας.

Νωρίτερα, μιλώντας στον Real Fm o κ. Καρατζαφέρης υποστήριξε ότι "Παπανδρέου και Σαμαράς δείχνουν να ζουν και να κινούνται στον αστερισμό της παράνοιας. Αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει εγώ. Εδώ ο κόσμος χάνεται και τα δύο παιδιά της Βοστόνης δεν μπορούν να συνεννοηθούν, στα πιο απλά πράγματα. Να πάμε να σώσουμε τον τόπο".

Επιπλέον ο κ. Καρατζαφέρης σημείωσε:

Για την "επιτροπεία":
Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλαξε σε τρεις ημέρες και άλλαξε απόφαση η Νέα Δημοκρατία. Δεν φωνάζαμε από την πρώτη ημέρα, δεν φωνάζαμε από το βράδυ, ότι: “Το όλο πακέτο δεν είναι η δανειακή σύμβαση”;. Εάν το απομόνωναν, θα έλεγα ενδεχομένως να το ψάξουμε και να πούμε και ένα "ναι". Αλλά δεν δέχομαι την επιτροπεία, δεν τα δέχομαι όλα αυτά τα πράγματα. Που θα οδηγήσουν; Και εν πάση περιπτώσει, θα τρέχω εγώ κάθε τρεις μήνες να προσκυνάω την κ. Μέρκελ και τις ορέξεις τους; Είναι αδιανόητο. Σε άλλους τρεις μήνες θα μας ξαναπούν τα ίδια. Και κάθε φορά θα τρέχω να γίνω "θεραπαινίδα" της κ. Μέρκελ; Αυτά τα παραμύθια δεν τα μπορώ εγώ. (...) Δεν δέχομαι τον κ. Ράϊχενμπαχ να μου κάνει το κουμάντο. Δεν δέχομαι την κ. Μέρκελ, τον κ. Σαρκοζί να μου υπαγορεύουν ημερομηνία.

Για τη δυστοκία στη συνεννόηση ΠΑΣΟΚ - ΝΔ:
"Μονός καυγάς δεν γίνεται" λένε στο χωριό μου. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα δυο "παιδιά της Βοστόνης" που το πάνε. Ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος. Μπορούμε να καθίσουμε κάτω να σώσουμε την πατρίδα; Διαφορετικά, θα έχουμε τέτοια εκβιαστικά διλήμματα, όχι κάθε τρίμηνο, κάθε βδομάδα.

Για την κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας:
"Να κάνουμε μια δυνατή κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με τα πέντε κόμματα μέσα. Εννοώ τα μεγαλύτερα κόμματα, το ΛΑ.Ο.Σ, τον κ. Κουβέλη, την κ. Μπακογιάννη. Να πάμε επάνω ενωμένοι σε μια γροθιά, σαν μια οικογένεια, και να πούμε: "Για σταθείτε, εδώ είναι όλη η Ελλάδα"
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 48
Ημερομηνία εγγραφής : 02/11/2011
Ηλικία : 46
Τόπος : Athens

https://all4all.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης